- Na co pomaga żywokost?
- Jakie są skutki uboczne picia herbaty z żywokostu?
- Jak stosować żywokost lekarski?
- Żywokost lekarski. Właściwości i przeciwwskazania
Żywokost lekarski to przykład rośliny o dwóch obliczach – z jednej strony oferuje wiele korzyści zdrowotnych, z drugiej – może stanowić zagrożenie. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultować się ze specjalistą i dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw.
Na co pomaga żywokost?
Żywokost lekarski to roślina znana od wieków z jej dobroczynnych właściwości. Tradycyjnie stosowana była w leczeniu:
- bólów stawów,
- urazów,
- w problemach skórnych.
Zawiera składniki aktywne takie jak alantoina, garbniki czy kwasy fenolowe, które działają:
- kojąco,
- regenerująco,
- przeciwzapalnie.
W polskich domach i apteczkach babć żywokost od dawna zajmuje ważne miejsce jako sprawdzony środek na różnorodne dolegliwości.
Jakie są skutki uboczne picia herbaty z żywokostu? Dlatego jest niebezpieczny
Chociaż żywokost lekarski posiada wiele zalet, to jednak zawiera również pirolizydynowe alkaloidy (PA) – toksyczne związki, które mogą być szkodliwe dla wątroby i zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzega przed doustnym stosowaniem preparatów z żywokostu ze względu na ich hepatotoksyczne działanie.
Czytaj także: Oto najlepszy owoc do oczyszczania wątroby. Wspiera regenerację i pomaga redukować stan zapalny
Regularne picie naparów z tej rośliny może prowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby, a nawet mutacji DNA. Badania wykazały, że PA mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów wątroby oraz jelita grubego.
Jak stosować żywokost lekarski? Właściwości i przeciwwskazania
Mimo zakazów dotyczących spożycia wewnętrznego, żywokost lekarski nadal może być bezpiecznie wykorzystywany zewnętrznie. Maści, żele czy okłady z tej rośliny pomagają łagodzić bóle mięśni, stawów, a także przyspieszają gojenie ran. Stosowanie żywokostu na skórę nie niesie ryzyka wchłaniania toksycznych alkaloidów. Dla osób poszukujących alternatyw, bezpieczniejsze rośliny o podobnym działaniu, które są dobrze przebadane i uznawane za bezpieczne przy odpowiednim stosowaniu, to m.in.:
- dziewanna,
- imbir,
- kurkuma.
Czytaj także: To roślina, która pomaga spać jak niemowlę. Poprawia trawienie i wzmacnia odporność