To imię noszą tysiące Polek. Dziś nikt tak nie nazywa dziewczynek
Zdzisława to imię, które w czasach PRL-u cieszyło się ogromną popularnością. Wiele kobiet urodzonych w latach 50., 60. i 70. nosi właśnie to imię. Według oficjalnych danych z rejestru PESEL, na dzień 19 stycznia 2024 roku, w Polsce żyje 25 440 kobiet o imieniu Zdzisława. Jednak od niemal 25 lat, jak wynika z zestawień „Imiona nadane dzieciom w Polsce w latach 2000-2024” opublikowanych na stronie gov.pl, nie nadano go ani razu żadnej nowonarodzonej dziewczynce. To pokazuje, jak bardzo zmieniły się trendy w Polsce. Czy w tym roku ktoś nazwie tak córkę? Tego dowiemy się za kilka miesięcy.
Czytaj także: To imię było pomyłką. Dziś noszą je tysiące mężczyzn
Co oznacza imię Zdzisława?
Imię Zdzisława wywodzi się ze starosłowiańskich słów „zdzie” (czynić, działać) oraz „sława” (sława, chwała). Oznacza więc osobę, która „czyni sławę” lub „przynosi chwałę”. Imię to pojawiało się w polskiej tradycji od wieków, a jego męskim odpowiednikiem jest Zdzisław.
Kobiety o tym imieniu często są postrzegane jako silne, opanowane i wytrwałe. Zdzisławy bywają lojalne wobec bliskich i odpowiedzialne, a także wykazują się dużym zaangażowaniem w pracy. W relacjach interpersonalnych cenią szczerość i stabilność. Choć imię to nie jest dziś popularne, noszące je kobiety często wyróżniają się wyjątkowym charakterem i tradycyjnymi wartościami.
Imieniny Zdzisławy obchodzone są najczęściej 16 maja, ale także 28 listopada i 8 września. Wspomnienie św. Zdzisławy, patronki rodzin i małżeństw, przypada właśnie na 30 stycznia.
Najpopularniejsze imiona żeńskie w 2024 roku
Współczesne trendy w nadawaniu imion są zupełnie inne niż kilkadziesiąt lat temu. Według najnowszego zestawienia „Imiona żeńskie nadane dzieciom w Polsce w 2024 r. – imię pierwsze”, najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek to:
- Maja – nadano je 4640 razy,
- Zofia – nadano je 4470 razy,
- Zuzanna – nadano je 4144 razy,
- Laura – nadano je 4036 razy,
- Hanna – nadano je 3916 razy.,
Czytaj także: W PRL-u było bardzo popularne. Dziś prawie nikt o nie pamięta o tym imieniu
Źródło: dane.gov.pl