Poplista

1
sanah, Krzysztof Zalewski Eviva l'arte! (K. Przerwa-Tetmajer)
2
Ed Sheeran Azizam
3
Sobel, francis, Deemz KOCHASZ?

Co było grane?

19:35
Doechii Anxiety
19:41
Dawid Kwiatkowski / Kayah Proszę, tańcz
19:44
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Słowacy szturmują sklepy w poszukiwaniu tego polskiego produktu. Biedronka nie nadąża z dostawami

Nowo otwarte sklepy Biedronka na Słowacji już po kilku tygodniach działalności mogą pochwalić się prawdziwym sprzedażowym przebojem. Słowaccy klienci masowo pytają o jeden z polskich produktów i domagają się większego wyboru, a sieć zapowiada rozwój oferty. To wyraźny sygnał, że polska kuchnia może z powodzeniem zdobywać rynki zagraniczne.
fot. alexgo.photography/Shutterstock

Dynamiczny debiut Biedronki na Słowacji

Na początku marca 2025 roku sieć Biedronka otworzyła trzy pierwsze sklepy na Słowacji, w miejscowościach Zvolen, Považská Bystrica i Miloslavov. Nowy rynek został przyjęty z dużym entuzjazmem zarówno przez klientów, jak i zarząd Jeronimo Martins, właściciela sieci. Już teraz wiadomo, że ekspansja nie zakończy się na tych trzech lokalizacjach – do końca 2026 roku planowane jest uruchomienie co najmniej 50 sklepów.

Prezes sieci Luis Araujo przyznał, że zainteresowanie ofertą przeszło oczekiwania, a jednym z największych zaskoczeń okazało się ogromne zainteresowanie konkretnym polskim produktem, który Polakom jest doskonale znany, a na Słowacji jest rzadko spotykany.

Pierogi – polski hit na słowackich stołach

Tym produktem okazały się pierogi – tradycyjne danie głęboko zakorzenione w polskiej kuchni. Choć oferta pierogów w słowackich sklepach Biedronki jest na razie ograniczona, to właśnie one wzbudziły największe zainteresowanie wśród lokalnych klientów. Słowacy coraz częściej pytają o różne warianty smakowe, zwłaszcza pierogi na słodko, które są popularne w Polsce, ale jeszcze mało znane na Słowacji.

Doskonałym przykładem są pierogi, których oferta na Słowacji jest ograniczona. Okazuje się, że tamtejsi konsumenci chcieliby także móc kupić pierogi na słodko, które mamy w Polsce – mówił WP Finanse, CEO Biedronki Luis Araujo.

W polskich sklepach Biedronki wybór pierogów jest szeroki – od tradycyjnych ruskich przez te z mięsem, po warianty ze szpinakiem, pieczarkami i mozzarellą, a także słodkie, np. z truskawkami i serem. To właśnie te różnorodne smaki wzbudziły największe zainteresowanie wśród słowackich klientów. Popularność pierogów w tamtejszych Biedronkach jest tak duża, że klienci regularnie dopytują o kolejne dostawy. Sieć zapowiada, że będzie rozwijać ofertę, by sprostać oczekiwaniom konsumentów.

Konsumenci chcą więcej polskich smaków

Oprócz pierogów, w słowackich sklepach Biedronki dobrze sprzedają się także inne produkty z Polski, w tym soki i piwa. Słowacy wyrażają również zainteresowanie rozszerzeniem oferty alkoholi, zwłaszcza win, co wynika z lokalnych preferencji kulinarnych.

Biedronka deklaruje chęć dostosowania swojego asortymentu do oczekiwań klientów i zapowiada uruchomienie nowego centrum dystrybucyjnego na terenie Słowacji jeszcze w 2025 roku. To ma pomóc w sprawniejszym zaopatrywaniu sklepów i umożliwić rozszerzenie oferty – być może także o pełną gamę pierogów znanych z polskich półek.

To 3 najlepsze polskie dania. Na pierwszym miejscu nie ma ani pierogów, ani żurku
Każdego roku na stronie Taste Atlas publikowane są zestawienia najlepszych i najgorszych dań świata. Żurek, bigos, placki ziemniaczane, a może schabowy? Okazuje się, że tym razem żadna z tych potraw nie pojawiła się w czołówce. Podium...

Polskie produkty coraz popularniejsze za granicą

Nie tylko Biedronka, ale także inne sieci handlowe, takie jak Lidl, promują polskie produkty na zagranicznych rynkach. W 2024 roku polscy dostawcy wyeksportowali do sklepów Lidla w 28 krajach wyroby o wartości ponad 6,8 mld zł. Największym uznaniem cieszą się mięso, wędliny, nabiał, mrożonki, ciastka oraz pieczywo.

Sukces pierogów na Słowacji pokazuje, że polskie produkty mają szansę stać się rozpoznawalnym elementem codziennej diety także poza granicami kraju.

Czytaj dalej:
Polecamy