Kościół katolicki od wieków uczy o miłosierdziu i przebaczeniu, jednak istnieją pewne grzechy, które według jego nauk, nie podlegają łatwemu rozgrzeszeniu. Czy wiesz, które czyny mogą skutkować najcięższymi konsekwencjami w świetle doktryny kościelnej?
Za te grzechy możesz nie otrzymać rozgrzeszenia
Dla wielu wiernych spowiedź przed Wielkanocą to nie tylko tradycja, ale przede wszystkim obowiązek duchowy. Kościół katolicki zaleca, aby każdy katolik przystępował do sakramentu pokuty przynajmniej raz w roku, najlepiej właśnie w tym okresie. Istnieją jednak grzechy, których kapłan w konfesjonale nie może odpuścić. Wynika to z przekazu Ewangelii:
Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone (Łk 12,10).
Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu zdefiniowane przez św. Tomasza z Akwinu to:
• Rozpacz co do zbawienia
(„Bóg mi nie wybaczy, jestem za bardzo grzeszny”);
• Zuchwała nadzieja na miłosierdzie Boże
(„Mogę grzeszyć dalej, bo Bóg i tak mi wybaczy”);
• Sprzeciwienie się uznanej prawdzie chrześcijańskiej
(np. świadome i uporczywe odrzucenie prawdy objawionej);
• Zazdrość o łaski, jakich Bóg udziela innym
(np. gniew z powodu czyjegoś nawrócenia);
• Zatwardziałość serca aż do śmierci
(brak skruchy i chęci poprawy);
• Odrzucenie zbawienia aż do końca życia
(czyli odrzucenie Ducha Świętego, który przekonuje o grzechu).
Zgodnie z nauczaniem Kościoła, za te grzechy nie otrzymamy rozgrzeszenia. Powodem nie jest jednak to, że to Bóg nie chce przebaczyć, a człowiek przez swoją postawę nie chce tego przebaczenia przyjąć – te czyny przez pychę i brak skruchy blokują człowieka na miłosierdzie. Wiele wyjaśniają tutaj słowa papieża Franciszka:
Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem – to my się męczymy proszeniem o przebaczenie.
Tych grzechów nie może odpuścić zwykły spowiednik
Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje sytuacje, w których wierny przez grzech ciężki nie może otrzymać rozgrzeszenia od zwykłego spowiednika. W konkretnych sytuacjach przebaczyć może jedynie biskup, a w niektórych wymagana jest interwencja Stolicy Apostolskiej:
- Profanacja Najświętszego Sakramentu (np. zbezczeszczenie, zrzucenie na ziemię) – rozgrzeszyć może jedynie biskup lub Stolica Apostolska.
- Rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko 6. przykazaniu (np. ksiądz współżyje z osobą, którą później rozgrzesza) – biskup nie ma wystarczających uprawnień. W tym wypadku wymagana jest interwencja Stolicy Apostolskiej.
- Złamanie tajemnicy spowiedzi – spowiednik, który złamie zasadę tajemnicy spowiedzi, może liczyć wyłącznie na rozgrzeszenie ze strony Watykanu.
- Atak lub zamach na życie papieża – ten grzech skutkuje automatyczną ekskomuniką. Przebaczenia może udzielić jedynie Stolica Apostolska.
- Udzielenie święceń biskupich bez mandatu papieskiego – grzech, który w wielu przypadkach skutkuje ekskomuniką. Rozgrzeszenia może udzielić jedynie Stolica Apostolska.
Przez długi czas na tej liście znajdowała się też świadoma aborcja – rozgrzeszenia z tego grzechu mógł udzielić tylko biskup lub upoważniony kapłan. Papież Franciszek zmienił jednak podejście Kościoła do tej kwestii i od 2016 roku rozgrzeszenia może udzielić każdy ksiądz.