Poplista

1
sanah, Krzysztof Zalewski Eviva l'arte! (K. Przerwa-Tetmajer)
2
Ed Sheeran Azizam
3
Sobel, francis, Deemz KOCHASZ?

Co było grane?

16:30
FAKTY RMF FM
16:33
Bon Jovi It's My Life
16:49
Dua Lipa Training Season

Szokujące odkrycie naukowców. W jednej porcji tego napoju miliardy mikroplastików!

Lekarz i absolwent Uniwersytetu w Ottawie, dr Mark Hyman, wywołał poruszenie wśród miłośników herbaty, publikując w mediach społecznościowych ostrzeżenie, że jedna filiżanka tego popularnego napoju może zawierać nawet miliardy mikroplastików. Czy codzienna herbata może stanowić zagrożenie dla zdrowia?
Czy herbata jest nowym zagrożeniem dla zdrowia? Oto, co mówią naukowcy, fot. Shutterstock

Mikroplastik – niewidzialny wróg w filiżance

Mikroplastiki to drobne fragmenty tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm, które coraz częściej wykrywane są w żywności, wodzie, a nawet powietrzu. Wcześniejsze badania sugerowały, że mogą one przyczyniać się do rozwoju chorób, w tym nowotworów, choć długoterminowy wpływ na zdrowie człowieka wciąż pozostaje nie do końca poznany. Dr Hyman powołał się na badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „ACS Publications”, według których zaparzenie jednej torebki herbaty może uwolnić do naparu nawet 11,6 miliarda mikroplastików.

Nowa opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV. To koniec darmowej telewizji?
W Polsce trwa gorąca dyskusja na temat przyszłości finansowania mediów publicznych. Od lat problem abonamentu RTV, który jest obowiązkowy, ale niechętnie płatny przez obywateli, spędza sen z powiek kolejnym rządom. Teraz, pojawia się nowy...

Herbata – źródło antyoksydantów czy potencjalne zagrożenie?

Choć herbata jest ceniona za wysoką zawartość antyoksydantów, lekarz zwraca uwagę na konieczność świadomego wyboru produktu. „Jakość torebki herbaty ma kluczowe znaczenie” – podkreśla dr Hyman. „ Warto sięgać po produkty wolne od szkodliwych substancji, takich jak bisfenol-A (BPA), ftalany, polipropylen czy epichlorohydryna” – dodaje lekarz.

Jak ograniczyć kontakt z mikroplastikami?

Eksperci zalecają, by zamiast torebek wybierać herbatę liściastą i parzyć ją w stalowym lub szklanym zaparzaczu. Jeśli jednak korzystamy z torebek, warto wybierać te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, konopie czy włókna roślinne. „Herbata może być wartościowym elementem diety, ale – podobnie jak w przypadku żywności – liczy się jakość” – podsumowuje dr Hyman.

Źródło: Daily Mail

Redakcja poleca: Wielu Polaków zażywa ten suplement. Inne kraje go wycofują

Czytaj dalej:
Polecamy