Jadwiga Komorowska, z domu Szałkowska, urodziła się 2 grudnia 1921 roku w Grudziądzu. Jej życie to niezwykła opowieść o sile, odwadze i niesłabnącej pasji do nauki i kultury. Jako uczestniczka ruchu oporu i łączniczka AK w Wilnie wykazała się niezwykłą odwagą. Po zakończeniu wojny nie zwolniła tempa – podjęła studia socjologiczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, które uwieńczyła obroną pracy magisterskiej.
Kariera naukowa i działalność opozycyjna
Jej kariera naukowa rozwijała się intensywnie. Pracowała w różnych instytucjach, zdobyła stypendium doktoranckie Polskiej Akademii Nauk i obroniła doktorat dotyczący wpływu telewizji na życie dzieci i młodzieży. Komorowska nie ograniczała się tylko do pracy w kraju – jej wiedza i doświadczenie były cenione także za granicą. Wykładała m.in. w Kanadzie i Algierii.
Jadwiga Komorowska nie bała się wyrażać swoich przekonań, nawet w obliczu represji komunistycznego reżimu. Była członkinią „Solidarności”, aktywnie wspierając działania związku. Jej życie prywatne to także podróż przez różne regiony Polski, a także zaangażowanie w kulturę i sztukę.
Ostatnie lata życia
W ostatnich latach życia Jadwiga Komorowska była pensjonariuszką Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Pani Jadwiga odeszła. Przeżyła 103 lata. Ostatnie miesiące życia spędziła w Skolimowie
– powiedział Krzysztof Szuster.
Pogrzeb Jadwigi Komorowskiej odbędzie się 24 marca na Starych Powązkach w Warszawie. Msza św. zostanie odprawiona w kościele św. Karola Boromeusza. Zawiadamiają o tym dzieci, wnuki i prawnuki zmarłej, które składają jej hołd i dziękują za lata pełne miłości, mądrości i inspiracji.