Nie żyje Barbara Rylska. Uwielbiana przez widzów aktorka miała 88 lat
Barbara Rylska odeszła 11 stycznia, zostawiając po sobie niezatarty ślad w sercach fanów i kolegów z branży. „Z przykrością przekazujemy Państwu, kolejną w tych dniach, bardzo smutną wiadomość o śmierci znanej aktorki. Barbara Rylska zmarła dziś w nocy w wieku 88 lat. Znana ze sceny, z ekranu kina i z telewizji – kilka dni temu znów mogliśmy oglądać Ją w znakomitej komedii Barei »Poszukiwany, poszukiwana«. Swoje życie związała z teatrami: najpierw był to Teatr Komedia w Warszawie, potem krakowski Teatr Ludowy; ostatnim teatrem aktorki był warszawski Kwadrat. Bardzo nam smutno” — przekazał Związek Artystów Scen Polskich.
Ostatnie pożegnanie Barbary Rylskiej. Artystka spoczęła w rodzinnym grobie
Wśród osób, które przyszły pożegnać Barbarę Rylską, znalazła się m.in. Ewa Ziętek, bliska przyjaciółka aktorki. Uroczystość pogrzebowa zgromadziła tych, którzy przez lata współpracowali z Rylską, jak i tych, którzy podziwiali jej talent z daleka. Aktorka została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w grobie rodzinnym, obok rodziców Wacława i Janiny, brata Wojtka, który zginął jako 15-latek w Powstaniu Warszawskim, oraz ojczyma Ignacego Tłoczka.
Barbara Rylska - kariera
Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 1959 roku, tuż po ukończeniu studiów na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Szybko zdobyła uznanie w środowisku teatralnym, debiutując na scenie i rozpoczynając pracę w warszawskim Teatrze Kwadrat, który stał się jej artystycznym domem na wiele lat. W latach 60. zaczęła pojawiać się również w filmach. Wśród jej najbardziej znanych ról filmowych znalazła się postać żony wiecznego dyrektora w kultowej komedii Stanisława Barei „Poszukiwany, poszukiwana” z 1972 roku. Aktorka współpracowała także przy innych znaczących produkcjach, takich jak „Ostatni kurs”, „Smarkula”, czy „Harry i kamerdyner”. Barbara Rylska pozostawiła po sobie bogate dziedzictwo artystyczne. Jej niezapomniane role w filmach i spektaklach teatralnych będą żyć w pamięci kolejnych pokoleń.