Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

00:44
Marcin Sójka Zaskakuj mnie
00:53
Michael Patrick Kelly Wonders
00:56
Andrzej Piaseczny / Robert Chojnacki Prawie do nieba

Nie żyje słynny operator filmowy. Jego dzieła przeszły do historii kina

Odszedł Roger Pratt, wybitny operator filmowy, którego talent za kamerą przyczynił się do powstania niektórych z najbardziej znaczących dzieł kinematografii ostatnich dekad. Stowarzyszenie Brytyjskich Operatorów Filmowych (BSC) przekazało wiadomość o jego śmierci, pozostawiając branżę filmową i fanów kina na całym świecie w żałobie.
© 2004 Warner Bros. Ent. All Rights Reserved/PAP/DPA

Roger Pratt był nie tylko operatorem, ale prawdziwym artystą, który za pomocą kamery potrafił opowiedzieć historię w sposób, jakiego niewielu się odważyło próbować. Jego kariera była bogata i różnorodna, obejmująca takie tytuły jak „Batman”, „Harry Potter”, „12 małp”, „Frankenstein”, „Czekolada” czy „Karate Kid”. W 2000 roku został nominowany do Oscara za swoją pracę nad dramatem „Koniec romansu”, co było ukoronowaniem jego talentu i umiejętności. W 2023 roku, został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem BSC, nagrodą za całokształt kariery, co stanowiło potwierdzenie jego niezwykłego wkładu w świat kina.

Współpraca, która przeszła do historii

Roger Pratt nie był zwykłym operatorem filmowym; był wizjonerem, który potrafił przekształcić każde ujęcie w dzieło sztuki. Jego współpraca z Terrym Gilliamem, rozpoczęta na planie „Monty Python i Święty Graal”, zaowocowała serią filmów, które na zawsze zmieniły oblicze kina. Gilliam wspominał pracę z Prattem jako przełomową, podkreślając jego niezwykłą zdolność do rozwiązywania problemów i tworzenia magicznych obrazów nawet w najtrudniejszych warunkach.

Inspiracja od najmłodszych lat

Fascynacja Pratta kinem rozpoczęła się w dzieciństwie, podczas corocznych pokazów filmowych w lokalnym kościele. To tam, w otoczeniu taśm filmowych, projektora i ekranu, młody Roger odkrył swoją pasję do filmu. Jako syn wikariusza parafialnego, dorastał w Leicester, gdzie od najmłodszych lat był otoczony opowieściami, które później stały się fundamentem jego kariery w branży filmowej.

źródło: RMF FM/PAP

Czytaj dalej:
Polecamy