Nowa era w leczeniu otyłości – co się zmieni?
To już pewne: od stycznia 2026 roku pacjenci z otyłością olbrzymią będą mogli liczyć na kompleksową, koordynowaną opiekę w ramach programu KOS-BAR, finansowanego ze środków publicznych. Decyzję ogłoszono podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości, które odbyło się 9 lipca. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podkreślają, że to efekt przyspieszenia prac nad wdrożeniem programu, do którego przyczyniła się ministra Izabela Leszczyna.
KOS-BAR – kompleksowa opieka i realne efekty
KOS-BAR to program, który od 2022 roku funkcjonuje jako pilotaż, obejmując już ponad 13 tysięcy pacjentów. Jego głównym celem jest przygotowanie chorych do operacji bariatrycznej, czyli chirurgicznego leczenia otyłości. Jednak to nie tylko zabieg – to całościowe podejście do pacjenta, angażujące zespół specjalistów: chirurga, metabolistę, psychologa, dietetyka, fizjoterapeutę i rehabilitanta.
Już na pierwszym etapie leczenia pacjent musi zredukować masę ciała o 5–10% wyjściowej wagi. To nie tylko przygotowanie do operacji, ale i pierwszy krok do trwałej zmiany stylu życia. Po zabiegu pacjenci są objęci dalszą opieką, a efekty są imponujące. Eksperci zwracają uwagę, że od czasu uruchomienia pilotażu nastąpił ogromny postęp w leczeniu otyłości. Pojawiły się m.in. nowoczesne leki wspomagające kontrolę masy ciała, które stanowią prawdziwy przełom we współczesnej medycynie. To właśnie integracja farmakoterapii z opieką bariatryczną będzie jednym z tematów rekomendacji, które zespół ekspertów przedstawi na najbliższym posiedzeniu Rady ds. Zdrowia Publicznego.
Kto skorzysta z programu?
Program KOS-BAR skierowany jest do osób w wieku 18–65 lat z BMI powyżej 40 (bez chorób towarzyszących) oraz do pacjentów z BMI 35–40, u których występują schorzenia związane z otyłością, takie jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze. To właśnie ta grupa najbardziej potrzebuje specjalistycznej, wieloetapowej opieki, która pozwoli im wrócić do zdrowia i normalnego funkcjonowania.
źródło: rynekzdrowia.pl, NFZ