Ochrona UV
Bardzo ważną kwestią w upalne dni jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Przed wyjściem z domu pamiętaj o kremach z filtrem na odkryte części ciała – szczególnie ręce, nogi, ramiona i kark, ale również twarz. To podstawa w zapobieganiu oparzeniom słonecznym, które mogą być bolesne i niebezpieczne w skutkach. Pamiętaj też o tym, że warto sięgnąć po filtr nie tylko przed planowanym opalaniem, ale ogólnie przed wyjściem na zewnątrz. Przy intensywnym słońcu łatwo o nieprzyjemne „spalenie” skóry.
Nawodnienie
W upalne dni organizm bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje regularnego i intensywnego nawodnienia. Pocenie się to jego naturalny sposób na chłodzenie, niestety wiąże się to z szybszą utratą wody. Kiedy temperatury są znacznie wyższe, pamiętaj o częstym sięganiu po płyny. Zamiast wysokosłodzonych, gazowanych napojów, najlepiej wybrać zwykłą wodę (choć może być np. z dodatkiem cytryny i mięty).
Co jeszcze się sprawdzi? Wszelkie soki i koktajle owocowe, ale też warzywne. Unikaj alkoholu i gorącej kawy, które sprzyjają odwodnieniu. Pij regularnie i w niewielkich porcjach. Standardowa zalecana dawka podczas upałów to 3 litry dziennie, a w przypadku wysiłku fizycznego – jeszcze więcej.
Odpowiednia odzież
Nasze ubranie w upalny dzień ma ogromne znaczenie. W ten sposób możemy sobie albo pomóc, albo zaszkodzić. Kiedy termometry wskazują wysokie temperatury, wybieraj odzież z odpowiednich materiałów: bawełna, len, jedwab i wiskoza. Są lekkie i bardzo przewiewne, a także ułatwiają cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Zdecydowanie unikaj ubrań wykonanych z poliestru, które sprawią, że błyskawicznie się spocisz i przegrzejesz. Kolory też mają znaczenie – odzież w ciemnych barwach absorbuje ciepło, a biel, pastele i beże odbijają światło słoneczne.
Dieta
Oprócz nawodnienia, jedzenie również odgrywa ważną rolę we wspomaganiu organizmu w upalne dni. Szczególnie, że wysokie temperatury zwykle wiążą się ze spadkiem apetytu. Wybieraj lekkostrawne posiłki, bogate w warzywa i owoce, które dodatkowo uzupełnią niedobory wody, witamin i minerałów. Świetnie sprawdzą się koktajle, smoothie, różnego rodzaju lekkie sałatki, a także chłodniki.
Unikanie nasłonecznionych miejsc
Dokładnie sprawdzaj prognozy pogody i ewentualne alerty RCB. Jeśli temperatury są wyjątkowo wysokie, możliwie ogranicz aktywność na świeżym powietrzu, szczególnie w godzinach, kiedy słupek rtęci na termometrze jest najwyżej. Korzystaj z klimatyzowanych pomieszczeń i zacienionych miejsc, zamiast miejskich rynków bez żadnej osłony przed słońcem. Zadbaj też o higienę snu – jeśli temperatura w nocy nie spadnie poniżej 20 stopni (tzw. tropikalna noc), zostaw otwarte okno lub włącz chłodzenie w postaci klimatyzacji lub wiatraka.