Bazylea – miasto na styku kultur
Bazylea, z jej unikalnym położeniem geograficznym, jest miastem, gdzie spotykają się wpływy trzech różnych kultur. To miejsce, w którym historia przeplata się z nowoczesnością, a tradycyjne brukowane uliczki prowadzą do nowoczesnych placówek kulturalnych. Wędrując po Starym Mieście, nie sposób nie zauważyć majestatycznych katedr, urokliwych placów i oczywiście reprezentacyjnej starówki z charakterystycznym ratuszem. Katedra Münster, perła gotyckiej architektury, z jej strzelistymi wieżami dominuje nad miastem, oferując wspaniałe widoki na rzekę Ren i otaczającą architekturę.
Legendy i symbole Bazylei
Miasto obfituje w legendy, a jedną z nich jest opowieść o Bazyliszku – mitycznym stworze, będącym symbolem metropolii. Ta jadowita bestia z podań, często przedstawiana jako hybryda węża i smoka, miała według legendy chronić miasto i jego skarby. Dziś wizerunek Bazyliszka zdobi wiele miejsc w Bazylei, przypominając o bogatej mitologii i historii miasta.
Kulturalne serce Szwajcarii
Bazylea słynie z bogatej oferty muzealnej, a wśród jej największych atrakcji znajduje się Muzeum Sztuki (Kunstmuseum). To miejsce, gdzie można podziwiać dzieła sztuki od średniowiecza po czasy współczesne, w tym największy na świecie zbiór prac malarskiej dynastii Holbeinów. Muzeum prezentuje również dzieła takich mistrzów jak Picasso czy Van Gogh, czyniąc Bazyleę ważnym punktem na mapie europejskiej kultury.
Eurowizja w sercu Bazylei
69. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 13, 15 i 17 maja, a organizatorzy przygotowali szereg atrakcji nie tylko dla uczestników, ale i dla akredytowanych dziennikarzy. Wioska eurowizyjna czy euroklub to tylko niektóre z miejsc, które będą tętnić życiem podczas konkursu. Polskę reprezentować będzie Justyna Steczkowska z utworem „Gaja”, będącym manifestem osobistej mocy i transcendencji. To wyjątkowa okazja, aby połączyć muzyczne emocje z odkrywaniem uroków Bazylei.
źródło: PAP, rmf.fm