Srebrna moneta z wyjątkową historią
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową srebrną monetę kolekcjonerską „Pamięci ks. Franciszka Blachnickiego”. Od 17 lipca 2025 roku można ją nabyć w oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner. Moneta o nominale 10 zł została wybita w srebrze najwyższej próby (999), ma średnicę 32 mm i waży 14,14 g. Jej nakład to zaledwie 8 000 sztuk, a cena emisyjna wynosi 260 zł.
Wyjątkowy projekt i symbolika
Rewers monety przedstawia postać ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło–Życie. Szczególną uwagę zwraca lewa część płaszcza kapłana, stylizowana na obozowy pasiak z numerem 1201, co nawiązuje do pobytu księdza w KL Auschwitz. W tle widnieje krzyż ze stułą i ciernie, podkreślając duchowy wymiar jego działalności.
Awers monety zdobi znak Ruchu Światło-Życie oraz wizerunek kobiety i mężczyzny podążających za Ewangelią. Całość dopełnia eleganckie opakowanie handlowe oraz certyfikat autentyczności.
Kim był ks. Franciszek Blachnicki?
Ks. Franciszek Blachnicki to postać zasłużona dla polskiego Kościoła i społeczeństwa. Urodził się w 1921 roku w Rybniku, był harcerzem, żołnierzem, uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku oraz więźniem KL Auschwitz. Po wojnie został kapłanem i naukowcem, a jego działalność obejmowała m.in. organizowanie rekolekcji oazowych, które dały początek Ruchowi Światło–Życie. Był także inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości i autorem ponad 600 publikacji.
Od połowy lat 50. XX wieku był prześladowany przez komunistyczne władze. Zmarł w 1987 roku w Carlsbergu, a śledztwo IPN wykazało, że został zamordowany przez podanie śmiertelnych substancji toksycznych.
Gdzie kupić nową monetę?
Srebrną monetę „Pamięci ks. Franciszka Blachnickiego” można kupić w oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner. Każda moneta sprzedawana jest w specjalnym opakowaniu z certyfikatem. To nie tylko gratka dla kolekcjonerów, ale także wyjątkowa pamiątka historyczna.
Źródło: nbp.pl
- To już oficjalne. Ryanair zwiększa wymiary bagażu podręcznego!
- Niepozorna butelka może być groźniejsza niż myślisz. Polacy często popełniają ten błąd
- To imię kiedyś było bardzo popularne. Od 25 lat nikt w Polsce nie nazwał tak córki
- Zmiany w wakacyjnych zwyczajach Polaków. Ekspertka zwraca uwagę na ten trend