Znajdź psu zacienione miejsce
Jeżeli twój pies nie ma dostępu do całego ogrodu i np. na co dzień jest w ogrodzonym kojcu, obserwuj pozycję Słońca na niebie. Zadbaj o to, aby zwierzak mógł przejść w zacienione miejsce, kiedy promienie padają prosto na jego wybieg. W razie potrzeby możesz kupić długą linkę. Pamiętaj, że uwięzienie pupila w intensywnie nasłonecznionym miejscu zwykle kończy się tragicznie.
Woda
Jeśli na zewnątrz jest szczególnie gorąco, zasada jest prosta – woda, woda i jeszcze raz woda. Twój pies powinien mieć pełną miskę wody i pamiętaj, aby regularnie ją wymieniać. Ona również szybko się nagrzewa. W razie potrzeby możesz rozmieścić miski w różnych miejscach domu i ogrodu. To zachęci pupila do picia. Dobrym pomysłem jest też podanie mu jedzenia z dużą zawartością płynów.
Spacery tylko w określonych godzinach
Choć spacerowanie to obowiązek, jeśli posiadamy psa, w upalne dni koniecznie należy się od tego powstrzymać. Zabieraj zwierzaka na przechadzki tylko wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Kiedy Słońce góruje, asfalt błyskawicznie się nagrzewa. Corocznie weterynarze ostrzegają opiekunów, publikując w sieci dość drastyczne zdjęcia oparzonych poduszek na łapach czworonogów.
Schładzanie
Istnieje wiele różnych sposobów na to, aby pomóc psu się schłodzić. Jeśli nie dysponujesz basenem dla czworonoga, wystarczy prosty zraszacz lub wąż ogrodowy. Zaleca się też spacery nad rzekę, strumyk czy jezioro (oczywiście w odpowiednich porach). Pamiętaj jednak, aby pupil nie pływał w wodzie zbyt długo. Przesada może zakończyć się problemami zdrowotnymi.