Centralna e-rejestracja zmniejszy kolejki?
Zgodnie z przyjętym dziś projektem ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wkrótce wszystkie placówki medyczne będą musiały korzystać z jednej, centralnej platformy do rejestracji wizyt. Dzięki temu pacjenci łatwiej sprawdzą wolne terminy w różnych przychodniach i szpitalach, a także zapiszą się, przełożą lub odwołają wizytę przez Internetowe Konto Pacjenta lub aplikację mojeIKP.
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że wdrożenie centralnej e‑rejestracji ma ułatwić dostęp do świadczeń medycznych i zwiększyć przejrzystość list oczekujących. Ma to być odpowiedź na dotychczasowe problemy z rozproszonymi kolejkami i koniecznością wielokrotnego kontaktowania się z różnymi placówkami.
Najpierw testy
System będzie testowany od sierpnia 2024 roku – na razie w wybranych poradniach kardiologicznych oraz przy badaniach profilaktycznych na raka piersi i szyjki macicy. Pilotaż potrwa do końca 2025 roku. Od stycznia 2026 roku korzystanie z e-rejestracji będzie obowiązkowe w tych obszarach. Z czasem do systemu będą dołączane kolejne usługi.
Wsparcie finansowe dla placówek
Placówki, które szybciej podłączą się do nowego systemu, dostaną jednorazowe wsparcie finansowe na pokrycie kosztów wdrożenia oraz dodatkowe środki w zależności od liczby rejestrowanych wizyt.