Poplista

1
Ed Sheeran Azizam
2
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else
3
Kuban, Mrozu, Favst Zanim spadnie deszcz

Co było grane?

23:05
David Guetta / Cedric Gervais / Chris Willis Would I Lie To You
23:08
Grzegorz Hyży / Tabb Na chwilę
23:15
Alan Walker / Meek Dancing in Love

Nad Watykanem pojawił się różowy dym. Co on oznacza?

W środowe popołudnie tuż przed rozpoczęciem konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej, nad Watykanem uniósł się nietypowy, różowy dym. To efekt akcji protestacyjnej zorganizowanej przez grupę katolickich kobiet, które zapaliły różowe race dymne na wzgórzu Gianicolo. W ten sposób wyraziły swój sprzeciw wobec nierówności płci w Kościele katolickim i domagały się pełnego włączenia kobiet w życie i struktury tej instytucji.
Nad Watykanem pojawił się różowy dym. Co oznacza?, fot. Shutterstock, X

Różowy sygnał w kontrze do tradycji

„Podczas gdy świat czeka na biały lub czarny dym, nasz różowy dym jest sygnałem, że kobiety powinny być włączone we wszystkie aspekty życia Kościoła” – podkreśliła Kate McElwee, dyrektor wykonawcza Konferencji na rzecz Święceń Kobiet (Women’s Ordination Conference), cytowana przez portal France24.

Protestujące zgromadziły się na wzgórzu Gianicolo, z którego rozpościera się widok na kopułę Bazyliki św. Piotra, by symbolicznie zamanifestować swoje niezadowolenie z utrzymującej się męskiej dominacji w strukturach kościelnych. Akcja odbyła się zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem konklawe.

Czytaj też: Konklawe. Jak powstaje czarny i biały dym? Nie chodzi o spalanie kart

„Grzech i skandal” – mocne słowa protestujących

Kate McElwee nie kryła oburzenia: wykluczenie kobiet z konklawe i z posługi kapłańskiej nazwała „grzechem i skandalem”. Uczestniczki protestu przyniosły ze sobą listę potencjalnych kandydatek na papieża, wśród których znalazła się m.in. była prezydent Irlandii, Mary McAleese. To właśnie McAleese, doktor prawa kanonicznego, w rozmowie z France24 ostrzegała, że wybór konserwatywnego papieża może cofnąć postępy poczynione za pontyfikatu Franciszka i pogłębić kryzys w Kościele.

Protest z dala od Placu Świętego Piotra

Kobiety z Konferencji na rzecz Święceń Kobiet przyznały, że w przeszłości były aresztowane za próby protestów bliżej Placu Świętego Piotra. Tym razem wybrały więc wzgórze Gianicolo jako bezpieczniejsze miejsce na swoją demonstrację.

Zobacz też: Co oznaczają biała sutanna i czerwone buty u papieża? Wyjaśniamy!

Czy różowy dym nad Watykanem przyniesie zmiany?

Symboliczna inicjatywa Konferencji na rzecz Święceń Kobiet stawia ważne pytania o przyszłość Kościoła katolickiego i jego stosunek do równości płci. Czy różowy dym nad Watykanem stanie się impulsem do zmian, czy pozostanie jedynie efemerycznym gestem w długiej walce o równouprawnienie w Kościele?

Źródło: france24.com

Czytaj dalej:
Polecamy

Więcej z kategorii: Hot news

Najchętniej czytane