Poplista

1
Kuban, Mrozu, Favst Zanim spadnie deszcz
2
Wiktor Dyduła, Kasia Sienkiewicz Nie mówię tak, nie mówię nie
3
Ed Sheeran Azizam

Co było grane?

21:50
Igor Herbut / WANI Było miło
21:53
Celine Dion I Drove All Night
22:00
FAKTY RMF FM

Tak źle nie było od lat. Dane dotyczące jabłek zaniepokoiły konsumentów

W ostatnim czasie ceny jabłek w Polsce osiągnęły poziom nieobserwowany od pięciu lat. Mimo teoretycznych powodów do zadowolenia wśród producentów rosnące koszty produkcji skutecznie zniweczyły potencjalne zyski. Co stoi za tym zjawiskiem i jak wpłynie to na konsumentów?
Dane dotyczące jabłek poruszyły konsumentów, fot. Shutterstock/BONDART PHOTOGRAPHY

Ceny jabłek w Polsce biją rekordy! Co stoi za niepokojącym wzrostem?

Polska od lat utrzymuje się w kręgu liderów pod względem produkcji jabłek w Europie. Jednak ostatnie dane dotyczące cen tych owoców wywołały niemałe zaniepokojenie. Wzrost cen o 20 proc. w porównaniu do ubiegłego roku oraz o 50 proc. w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat, powinien być powodem do radości wśród sadowników. Jednak rzeczywistość jest znacznie mniej optymistyczna.

Sadownicy w tarapatach. Co się dzieje?

Serwis Sad24.pl podaje, że pomimo wzrostu cen, producenci jabłek nie odczuwają znaczącej poprawy w dochodach. Głównymi winowajcami są rosnące koszty energii elektrycznej oraz pracy, które pochłaniają znaczną część potencjalnych zysków. Co więcej, analizy Komisji Europejskiej wskazują na mniejszą stabilność polskiego rynku jabłek w porównaniu do rynków w Niemczech czy Francji. Czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest również zmniejszenie plonów w Polsce. Jednak, jak pokazują przykłady z Włoch i Francji, mniejsze zmiany w plonach nie muszą oznaczać braku stabilności rynkowej. To sugeruje, że polski rynek jabłek wymaga dalszych analiz i działań stabilizacyjnych, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Co to oznacza dla konsumentów?

Dla konsumentów oznacza to, że na znaczące obniżki cen owoców, w tym jabłek, można liczyć głównie w okresie zbiorów. To właśnie wtedy rynek zalewany jest zarówno krajowymi, jak i importowanymi owocami, co prowadzi do spadku cen. Warto również pamiętać, że nie cała produkcja trafia na rynek w formie świeżej – duża część jabłek kupowana jest przez producentów soków, przecierów i innych produktów.

Czytaj dalej:
Polecamy

Więcej z kategorii: Hot news

Najchętniej czytane